Zdání často klame

Jezdec: Vojta Jirman

Datum závodu : 17. 6. 2023
Název podniku : Nova motocross cup
Trutnov
Kategorie : Junior 13 – 20 let
Celkové umístění:  11. místo

 

Můžu říct, že v Trutnově znám každý kámen. Navíc byl povrch tratě ideální, nálada dobrá a vše se zkrátka zdálo být optimální pro dobrý výsledek. Dva dny před závody jsem na této trati dokonce trénoval. Jednou na blátě, podruhé na dobrém povrchu. Co se ale dělo by čekal málokdo…

 

Trénink potvrdil skvěle připravenou trať, dobrou rychlost, nikde jsem neměl žádný problém.
V kvalifikaci se mi povedl dobrý start kolem 8. místa a vše se zdálo býti dobré. Ve třetí zatáčce se ale přede mnou složili na slušnou hromadu 3 jezdci a já se jim nestačil vyhnout. Sice jsem neupadl, ale než jsem vytáhl zaseknutou motorku, mnoho jezdců mi ujelo. Byla to tedy spíš „stíhačka“ a boj o každé místo. Kvaldu jsem nakonec dojel na 10. místě.

 

Na startu první jízdy se napětí dalo doslova krájet. Vystartoval jsem kolem 12. místa, ale hned za první zatáčkou na menším skoku do sebe vrazilo několik jezdců a byla z toho slušná hromada, ve které jsem také skončil. Závod byl ale přerušen a několik jezdců skončilo v rukou lékařů. Já měl slušně domlácenou motorku. Když pominu popraskané plasty, ohnutá řídítka, děravý airbox, tak nejhůře dopadl poškozený chladič a skřípnutá hadice vodního oběhu. Já byl sice OK, ale přicházela otázka, zda s ohledem na špatné chlazení nový start motorka vydrží. Rozhodli jsme se to risknout. S ohledem na stav motorky to ale bylo hodně těžké. Nicméně z toho nakonec vyšlo 10. místo, za což jsem byl za takových okolností rád.

 

Po dojezdu byl fofr kolem motorky. Vše maximálně polepit, porovnat, ale chlazení se nedalo nijak vyřešit. Ti kdo tento seriál znají vědí, že na opravy mezi rozjížďkami prostě není čas. Šel jsem tedy na start do druhé rozjížďky a opět zariskoval. Start se mi moc nevydařil, pohyboval jsem se na posledních pozicích. Bylo tedy třeba zabrat a předjet několik pomalejších jezdců. Když jsem se dotáhl na svého největšího rivala na 9. pozici a hledal na něj ten správný recept, tak mi naprosto nepochopitelně na horní rovince ustřelilo zadní kolo a byl z toho slušný highsider. Aby těch závad tedy nebylo málo, povedlo se mi ohnout chránič rukou tak nešťastně, že mi 100% nevypínala spojka. V reálu tedy stále klouzala, což mě vyřadilo ze hry. Dvě kola jsem proto dokroužil tak, abych to vůbec dovezl do cíle. Bylo z toho nakonec 12. místo v rozjížďce.

 

Celkově to dalo na 11. místo. Umístění sice bylo za mým očekáváním, ale s ohledem na všechny ty komplikace mě těšilo, že jsem stačil i jezdcům, kteří jsou rychlejší a zajížděl o 5 sec. lepší časy na kolo než na tréninku. Jo, adrenalin dělá divy…

 

Text: Vojta Jirman

 

Další REPORTY