Štěstí je krásná věc

Jezdec: Patrik Šponar

Datum závodu : 19. 8. 2023
Název podniku : Jiromoto Vysočina cup
Prachovice
Kategorie : Open
Celkové umístění:  2. místo

 

Po delší době se v Prachovicích zadařilo a závody se nekonaly na blátě. Vzhledem k počasí jsem se ale tentokrát obával přesně opačného problému. Pořadatelé však k tomu přistoupili zodpovědně a trať pokropili jak před oběma tréninky, tak i před prvním závodem (jediná škoda, že ne i před druhým). Ve výsledku se tedy třídě Open jezdilo vesměs na fajn terénu.

 

V měřeném tréninku se mi podařilo zajet 3. nejrychlejší čas těsně za týmovým kolegou Martinem Páchou, což jsem však neviděl jako velký problém, rychlá kola byla dost podobná. S velkým odstupem přes 3 s ode mě byl nejrychlejší Patrik Příhoda, stejně tak mezi mnou a čtvrtým Michalem Vaškem byla 3s mezera.

 

Na startu první jízdy jsem se pokusil zopakovat taktiku z minulého závodu v Prachovicích, kdy jsem si stoupl na startu úplně vlevo. Vše vyšlo na jedničku a do první zatáčky jsem vletěl zvenku velkou rychlostí. Šikovně mě zde zavřel Příhoda, jinak bych se možná prosmýkl i před něj. Během prvního kola se za moje záda dostal domácí Petr Dolejš, který mě celkem slušně naháněl až do poloviny závodu, než pravděpodobně vyvadl. Pár kol zamnou s odstupem jezdil Richard Hrdý. Toho však následně předjel Michal Vaško, který mě začal ihned dotahovat. S mojí fyzičkou jsem byl v cíli rád, že se nejely další 2 kola, jinak bych se o druhé místo začal bát.

 

Do druhé jízdy jsem zopakoval povedenou taktiku startu a v zatáčce byl opět druhý za Příhodou, tentokrát však s odřenýma ušima. Pokoušel jsem se držet jeho tempa, ale neměl jsem šanci. Po pár kolech se za mě dostal Richard Hrdý a začal mě dotahovat. Snažil jsem se postupně přidávat, co to šlo, jenže stejně tak i on. Oba jsme postupně zajížděli stále rychlejší kola, ale k menším soubojům začalo docházet až v předposledním kole. Richard si vyčíhl místa, kde jedu pomaleji, ale jeho pokusy se mi dařilo odrážet. V posledním kole a v poslední zatáčce před cílem se mi se štěstím podařilo odrazit poslední pokus o předjetí a uhájil jsem si 2. místo v cíli, stejně tak i celkově. Tímto mu děkuji za napínavý souboj, který nás oba vybičoval k zajetí nejrychlejších kol až na konci jízdy, i když jsme již oba nemohli.

 

Jako bonus jsem až po dojetí zjistil, že se mi podařilo někde píchnout přední kolo. Těžko říct, zda by vydrželo, pokud by se jízda nezkracovala o 2 kola. Měl jsem tedy celkem štěstí 🙂

 

Text: Patrik Šponar

 

Další REPORTY