Naše malé „mistrovství“

Jezdec: Martin Pácha

Datum závodu : 8. 5. 2023
Název podniku : Memoriál Michaela Špačka
Poběžovice u Holic
Kategorie : MX1 OPEN
Celkové umístění:  21. místo

 

Tak jsme si ve sváteční pondělí zajeli na Memoriál Michaela Špačka, který se již tradičně konal v Poběžovicích u Holic. Na závody jsme jeli spolu s topovým mechanikem Víťou Špačkem a do závodění se podařilo přemluvit i Ondru Svědíka. Samozřejmě dorazila i početná část rodiny. Na to, že je květen, se ranní teplota pohybovala lehce nad nulou. Pokud ale někoho trápila zima, tak to vůbec nebyl problém. Ten krpál do depa, který jsme si během dne vyběhli v součtu celkem 6x, dokázal každého vždy dokonale zahřát a protáhnout plíce. A ti naši dva závodníci se zapotili během jízd. 🙂

 

No, teď už k tréninku. Trať byla z poloviny namotaná na trávě, takže to po ránu dost klouzalo. Celkově organizátoři dle názorů snad všech zúčastněných rozvrhli terén tak trochu nesmyslně. K tomu trať ani nenaorali, o čemž svědčí i ta všudypřítomná tráva. No, měli k tomu prostě svoje důvody a s tím my nic neuděláme… V následující kvalifikaci si Martin vyjel 16. místo. Při rozpravě však bylo jezdcům sděleno, že vzhledem k nízké účasti pojedou kategorie MX1 (19 jezdců) a MX2 (14 jezdců) dohromady a všichni veteráni si dají také společnou jízdu.

 

Start do úvodní rozjížďky byl dobrý, ale Martin nakonec vyjížděl mezi posledními. Všichni se totiž do první zatáčky hnali dost dravě. Taky to nemělo cenu. Hned v druhé zatáčce totiž došlo k hromadnému pádu a o dvě zatáčky dál už se váleli další. Martin to naštěstí projel bez újmy a dostal se tak dopředu. Celkově se mu jelo docela dobře, z čehož vyšlo 21. místo.

 

Do druhé rozjížďky měl Martin dobrou reakci, ale pak se něco podělalo a motorka mu nejela. Vypadalo to, jako by jel celou startovní rovinku na jedničku. Trať už se celkem rozbila a zbytek téhle jízdy byl pro něho celkem protrpěný. Nedokázal předjet pomalejšího závodníka na enduru, z čehož byl pak dost zklamaný. Navíc pak úplně zbytečně zpomalil a pouštěl rychlejší soupeře. Nakonec dojel na 26. místě a v depu potom zavládla tak zvaná „tichá domácnost“. 🙂

 

Součástí těchto závodů je i tzv. Superfinále, kam tedy vzhledem k nízké účasti postoupili všichni závodníci z MX1 a MX2. Tady Martina už musím pochválit, jel fakt pěkně. Bojoval a až do konce svojí pozici nenechal nikomu jen tak zadarmo. Vypadalo, že ho to baví a snad si i on sám zlepšil chuť. Cílem projížděl na 21. místě.

 

Závody tedy hodnotíme kladně, ale jestli se Martin na Memoriál Michaela Špačka v Holicích ještě v budoucnu někdy vrátí, to už je dost nejisté. Nejradši by společně s Ondrou vzali traktor a celou trať by si připravili sami, ani jednomu se totiž její profil letos vůbec nelíbil. Ale jinak to byl další fajn den, zvlášť pro diváka to je prostě super zážitek.

 

Text: Vendula Štěpánková (přítelkyně)

 

Další REPORTY

Trvalo to čtyři roky

Po čtyřech letech se v Benátkách u Litomyšle konečně uspořádal nějaký závod. Maty Vinkler neváhal a vyrazil si sem zazávodit a nejen pro něho to bylo tak trochu nostalgické. Přečti si článek a dozvíš se víc.

Přečtěte si více >