Název podniku : Cross country
Liberec
Kategorie : Hobby
Celkové umístění:  44. místo

V sobotu 16. 9. jsem se zúčastnil mého prvního závodu v Cross country. Je to úplně jiný typ závodění, takže jsem nevěděl, jak bude vše probíhat a co vlastně očekávat. Jedno kolo měřilo 9 km a závod trval 2 hodiny čistého času.

Pár věcí jsem si ale ujasnil. Bylo důležité hlavně nepřepálit začátek, abych vydržel v tempu 2 hodiny. Mám motokrosovou motorku, tedy tvrdší podvozek, než mají enduroví jezdci. Navíc jsem kvůli malé nádrži musel v průběhu závodu 2x tankovat. Bylo teplo a já neměl vak na pití jako ostřílení borci. Na trati bude odhadem 150 zkušených pilotů, což bylo zřejmé ze startu. Předpoklad úspěchu byl tedy téměř zaručen. 🙂

Na start jsem šel ale s odhodláním dojet do cíle a neudělat si ostudu. První dvě kola jsem jel na jistotu, neboť jsem trať neznal, byť jsme si ji z části prošli. Začalo mi ale být špatně od žaludku a při první tankovačce jsem nevěděl zda budu pokračovat, zda to zvládnu. Vůle byla ale silnější. V dalších dvou kolech jsem to ze sebe nějak vytřásl, tak jsem pokračoval. Při druhé tankovčce už to celkem šlo. Bylo mi lépe, začínal jsem nabírat jistotu i rychlost a začal se na motorce cítit dobře. Cítil jsem, že konečně závodím. Měl jsem z toho radost, ale šel jsem na pokraj svých sil.

Do cíle závodu jsem nakonec dojel na 44. místě. Možná to na první pohled nevypadá úplně jako úspěšné umístění, ale v konkurenci mnohem zkušenějších a starších pilotů na silnějších endurových motorkách a navíc v takovém počtu účastníků to myslím špatné umístění není. I s ohledem na fakt, že jsem v celkovém čase ztratil minimálně 4 minuty na tankovačkách. Nebýt tohoto handicapu, mohl jsem se pohybovat kolem 30. místa.

Byla to pro mě nová a zajímavá zkušenost, především z pohledu vytrvalosti. Musel jsem jet i tak, abych nerozbil motorku a nemusel opravovat či odstoupit. Ze závodů jsem měl radost a v příští sezóně budu určitě na nějaké Cross country akci znovu hostovat. Už se těším na tento víkend do Klášterce, kde budu bojovat o další body v seriálu Nova motocross cup.

Text: Vojta Jirman

Další REPORTY

Sám tomu nemohl uvěřit

Erik Provazník vyrazil do Polska, kde se pořádal další závod mistroství světa v Supermotu. Tentokrát byl na motorce jako doma a podařil se mu zajet opravdu neuvěřitelný výsledek, i když pak… Přečti si článek a dozvíš se o tom víc.