Je potřeba zkoušet nové věci

Jezdec: Vojta Jirman

Datum závodu : 16. 9. 2023
Název podniku : Cross country
Liberec
Kategorie : Hobby
Celkové umístění:  44. místo

 

V sobotu 16. 9. jsem se zúčastnil mého prvního závodu v Cross country. Je to úplně jiný typ závodění, takže jsem nevěděl, jak bude vše probíhat a co vlastně očekávat. Jedno kolo měřilo 9 km a závod trval 2 hodiny čistého času.

 

Pár věcí jsem si ale ujasnil. Bylo důležité hlavně nepřepálit začátek, abych vydržel v tempu 2 hodiny. Mám motokrosovou motorku, tedy tvrdší podvozek, než mají enduroví jezdci. Navíc jsem kvůli malé nádrži musel v průběhu závodu 2x tankovat. Bylo teplo a já neměl vak na pití jako ostřílení borci. Na trati bude odhadem 150 zkušených pilotů, což bylo zřejmé ze startu. Předpoklad úspěchu byl tedy téměř zaručen. 🙂

 

Na start jsem šel ale s odhodláním dojet do cíle a neudělat si ostudu. První dvě kola jsem jel na jistotu, neboť jsem trať neznal, byť jsme si ji z části prošli. Začalo mi ale být špatně od žaludku a při první tankovačce jsem nevěděl zda budu pokračovat, zda to zvládnu. Vůle byla ale silnější. V dalších dvou kolech jsem to ze sebe nějak vytřásl, tak jsem pokračoval. Při druhé tankovčce už to celkem šlo. Bylo mi lépe, začínal jsem nabírat jistotu i rychlost a začal se na motorce cítit dobře. Cítil jsem, že konečně závodím. Měl jsem z toho radost, ale šel jsem na pokraj svých sil.

 

Do cíle závodu jsem nakonec dojel na 44. místě. Možná to na první pohled nevypadá úplně jako úspěšné umístění, ale v konkurenci mnohem zkušenějších a starších pilotů na silnějších endurových motorkách a navíc v takovém počtu účastníků to myslím špatné umístění není. I s ohledem na fakt, že jsem v celkovém čase ztratil minimálně 4 minuty na tankovačkách. Nebýt tohoto handicapu, mohl jsem se pohybovat kolem 30. místa.

 

Byla to pro mě nová a zajímavá zkušenost, především z pohledu vytrvalosti. Musel jsem jet i tak, abych nerozbil motorku a nemusel opravovat či odstoupit. Ze závodů jsem měl radost a v příští sezóně budu určitě na nějaké Cross country akci znovu hostovat. Už se těším na tento víkend do Klášterce, kde budu bojovat o další body v seriálu Nova motocross cup.

 

Text: Vojta Jirman

 

Další REPORTY

Nasněžilo…jdeme závodit!

Matyáš Vinkler se namísto klasických zimních radovánek rozhodl vyrazit ještě na jeden závod. V Dlouhé Loučce si zajezdil na sněhu, ale ani pořádné bahenní lázně na sebe nenechaly dlouho čekat. Jak to Maty zvládl? Dozvíš se v článku.

Přečtěte si více >

Cíl zněl jasně!

Kvůli jednomu vynechanému závodu se Matyáš Vinkler bohužel propadl celkovým pořadím Offroad maratonu. Na posledním podniku v Šiklově Mlýně si tedy předsevzal jasný cíl…chtěl si to hlavně užít. Jak se to Matymu podařilo? Hledej v článku.

Přečtěte si více >

Kuneš má ve Zvoli natrénováno

Pavel Kuneš se ukázal i na Posledním tankování pořádaném na trati ve Zvoli. Celý den se mu nedařily starty, ale během rozjížděk vždy ukázal, jak dobře to tady má najeté. Jaký výsledek si nakonec vyzávodil? Dozvíš se v článku.

Přečtěte si více >